پخش زنده
English عربي
شنبه 28 اسفند ماه 1395 ساعت: 17:0654
-
الف
+

فیلم ناتمام اورسن ولز به سرانجام رسید

فیلم ناتمام «اورسن ولز» با بازی «جان هوستون» و «دنیس هوپر» توسط کمپانی «نتفیلکس» ترمیم و اکران می‌شود.

به گزارش آی‌فیلم به نقل از گاردین، کمپانی «نتفلیکس» اعلام کرد قصد دارد با سرمایه‌گذاری‌ فیلم «روی دیگر باد» آخرین ساخته «اورسن ولز»، کارگردان افسانه‌ای تاریخ سینما را ۴۰ سال پس از ساخت، ترمیم و اکران کند.

این پروژه سینمایی با نظارت «فرانک مارشال» انجام خواهد شد که در فیلم اصلی «روی دیگر باد» نیز حضور داشته است. «مارشال» در این‌باره گفت: نمی‌توانم باور کنم، اما پس از ۴۰ سال تلاش از عشق، علاقه و پشتکار کمپانی «نتفلیکس» تشکر می‌کنم که پس از سال‌ها این امکان را فراهم ساخت تا دوباره در اتاق تدوین بنشینیم و آخرین ساخته «اورسن ولز» را تکمیل کنیم.

«ولز» ساخت این فیلم را در سال ۱۹۷۰ آغاز کرد و مراحل فیلمبرداری آن تا شش سال به دلیل تغییر بازیگران و فیلمنامه و همچنین مسائل مالی به طول انجامید، اما پس از پایان فیلمبرداری، نگاتیوها بایگانی شدند و منازعات حقوقی بر سر این که مالک اصلی فیلم چه کسی است «اورسن ولز» را از ادامه کار و نهایی کردن فیلمش بازداشت و او تنها ۴۰ دقیقه از فیلم را تدوین کرد.

در این فیلم «جان هوستون» در نقش کارگردانی کهنه‌کار بازی می‌کند که در تلاش است آخرین فیلم خود را تکمیل کند و در عین حال با دسته‌ای از کارگردانان جوان نیز رقابت زیادی دارد. در این فیلم «دنیس هوپر» و «پیتر بوگدانویچ» نیز بازی کرده‌اند که در پروژه ترمیم و تکمیل این فیلم پس از ۴۰ سال نیز همکاری خواهند کرد.

«بوگدانویچ» پیش از این تلاش کرد در قالب یک کمپین جمع‌آوری سرمایه و با حمایت «کلینت ایستوود» و «جی‌جی آبرام» مقدمات اکران فیلم «روی دیگر باد» را فراهم کند و در نهایت ۴۰۰ هزار دلار نیز جمع‌آوری کرد اما این اقدام ظاهرا با بروز اختلافاتی پیرامون مالکیت نگاتیوها به سرانجام نرسید.

ساخت این فیلم در دهه ۱۹۷۰ میلادی نیز با مشکلات مالی فراوانی همراه بود، بویژه این که «اورسن ولز» نیز فرآیند تدوین بلندپروازانه‌ای در سرداشت و قصد داشت همزمان پنج تدوین گوناگون از فیلم ایجاد کند.

«اورسن ولز» تا زمان مرگش در سال ۱۹۸۵ موفق شد ۴۰ دقیقه از فیلم را تدوین کند و ظاهر یادداشت‌های بسیاری را برای ادامه کار به جا گذاشته است .با این وجود این که بتوان درست همان فیلمی را که مد نظر «اورسن ولز» بوده را در نسخه نهایی شاهد باشیم امری غیرممکن است اما کمپانی فیلمسازی «نتفلکیس» در تلاش است تا جای ممکن به دیدگاه «ولز» در این اثر پایبند باشد.

س م / س م

نظر شما
ارسال نظر
+