پخش زنده
English عربي
پنجشنبه 23 شهريور ماه 1396 ساعت: 09:3582
-
الف
+

رونمایی از پوستر جشنواره ملی فیلم و عکس «بیطار»

نخستین جشنواره ملی فیلم و عکس «بیطار»، پوستر خود را رونمایی کرد.

به گزارش آی‌فیلم به نقل از جشنواره فیلم «بیطار»، پوستر نخستین جشنواره ملی فیلم و عکس بیطار، با حضور جمعی از هنرمندان، سینماگران و مدیران سازمان دامپزشکی کشور رونمایی شد. این پوستر توسط محمد علی فاموری از گرافیست‌های جوان کشور طراحی شده است.

طراح پوستر این جشنواره در این مراسم طی سخنانی درباره شاخصه‌های پوستر عنوان کرد: همان طور که نام جشنواره بیطار به معنای کهن دامپزشک مورد استفاده قرار گرفته است برای طراحی این پوستر  با محوریت توجه به حیوان و ریشه‌های آن در فرهنگ بومی از اولین و کهن‌ترین عنصر پویانمایی کشف شده جهان در شهر سوخته شوش استفاده کردیم که اشاره به توجه اجداد ما به این بحث داشته است. هنرمند نقاشی که جام سفالین را بوم نقاشی خود قرار داده، توانسته‌ است در هزاره سوم پیش از میلاد در ۵ حرکت، بزی را طراحی کند که به سمت درخت حرکت و از برگ آن تغذیه می‌کند. از این جام برای نوشیدن استفاده می‌شد و ارتفاع آن ۱۰سانتی‌متر و دهانه آن ۸ سانتی متر قطر دارد و روی یک پایه استوار شده است.

وی ادامه داد: تاکنون در دوره‌های پیش از تاریخ چنین تصاویری دیده نشده و برای اولین بار این تصویر در شهر سوخته پیدا شده است. تحقیقات نشان داده که این نقش، قدیمی‌ترین ایده هنرمندان باستان برای ارایه تصویر متحرک و به تعبیر امروزی انیمیشن است.

فایموری در پایان بیان کرد: استفاده از موارد منقوش بر این سفالینه در پوستر بیان‌گر تلاش برای نمادسازی فرهنگی در عرصه دامپزشکی با توجه به ظرفیت‌های بومی خودمان است.

نخستین جشنواره فیلم و عکس بیطار ۱۴ تا ۱۷ مهر به دبیری ناصر باکیده در تهران و همزمان در چند استان کشور برگزار می‌شود.

ه خ / س م

نظر شما
ارسال نظر
+