پخش زنده
English عربي
پنجشنبه 13 مهر ماه 1396 ساعت: 22:4338
-
الف
+

کازو ایشیگورو نوبل ادبیات را برد

جایزه نوبل ادبیات امسال به کازو ایشیگورو، داستان نویس بریتانیایی ژاپنی تبار و خالق آثاری نظیر «بازمانده روز» اهدا خواهد شد.

به گزارش آی‌فیلم به نقل از خبرگزاری رویترز، آقای ایشیگورو ۶۲ ساله متولد ژاپن و بزرگ شده بریتانیاست. او در سال ۱۹۸۹ به خاطر رمان «بازمانده روز» جایزه ادبی بوکر را دریافت کرد. فیلمی که با همین نام از روی این کتاب ساخته شد با بازی آنتونی هاپکینز در نقش سرپیشخدمتی سختگیر و عبوس، نامزد اسکار شد.

سارا داینوس، دبیرآکادمی نوبل، به رویترز گفت:«او داستان نویس با ظرافتی است و به اعتقاد من آثار او ترکیبی از ادبیات جین آستین و فرانس کافکا است.»

کازو ایشیگورو در واکنش به این خبر گفت: «افتخار عظیمی است چون به این معناست که من در مسیر نویسندگان بزرگ جهان گام برمی‌دارم و به این خاطر تشویق بزرگی به شمار می‌رود.»

کازائو ایشیگورو اضافه کرد: «جهان امروزه در شرایط نامعینی است و من امیدوارم که جایزه در این شرایط عامل مثبتی باشد. برای من کمک کردن به خالق فضایی مثبت در این زمانه نامعین افتخار بزرگی خواهد بود.»

به نوشته رویترز، یک سال پس از اهدای جایزه ادبیات نوبل به باب دیلن، ترانه سرا و آوازه خوان آمریکایی، که جنجالی شد و انتقادهایی را برانگیخت ظاهرا امسال آکادمی نوبل گزینه متعارف‌تری را انتخاب کرده است.

کازائو ایشیگورو سال‌ها پیش پس از انتشار کتاب داستانش به نام «باقیمانده روز» در مصاحبه ای به نیویورک تایمز گفته بود: «آنچه که برای من جالب است کارهایی نیست که شخصیت های داستان انجام داده و بعد از آن پشیمان می شوند. توجه من به این نکته است که آنها چگونه این اعمال و پیامدهای آن را می‌پذیرند».

آقای ایشیگورو در مسایل سیاسی نیز اظهار نظر کرده و پس از افزایش مهاجرستیزی در پی همه‌پرسی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا این شرایط را «نبردی بر سر روح واقعی بریتانیا» توصیف کرده است.

او سال گذشته در مقاله روزنامه فاینشنال تایمز نوشت: «هیچگاه، حداقل از دهه ۳۰ میلادی تاکنون، چنین فرصتی برای تبدیل کردن دگرستیزی به نژادپرستی نئونازی فراهم نبوده است.»

او از ملت «به‌شدت متفرق، مضطرب و بدون رهبر بریتانیا خواست تا حول روح اساسا پاک این ملت متحد شوند.»

کازائو ایشیگورو با دریافت جایزه نوبل ادبیات به ارزش ۱.۱ میلیون دلار در کنار نویسندگان بزرگ دیگری مثل ارنست همینگوی، دوریس لسنیگ و الکساندر سولژنیتسین قرار می‌گیرد که سابقاً این جایزه مهم را دریافت کرده‌اند.

ب س/ط ه

نظر شما
ارسال نظر
+