پخش زنده
English عربي
يكشنبه 7 آبان ماه 1396 ساعت: 11:40394
-
الف
+

حمید گودرزی: گاهی اوقات برای پول بازی کردم

حمید گودرزی را بیشتر با بازی در سریال «مسافری از هند» می‌شناسند.آن موقع که در آن سریال نقش یک پسر شوخ طبع  را بازی کرده بود و توانسته بود نظر مخاطب را به خود جلب کند. حمید گودرزی بیشتر فیلم سینمایی بازی کرده است اما نقش‌‌های پررنگی که در تلویزیون داشت بیشتر مردم وی را بازیگر تلویزیون می‌دانند تا سینما.

حمید گودرزی در سریال «زمانه» با اینکه نقشی خاکستری داشت اما آن نقش بر دل مردم نشست و باور پذیر شد. حمید گودرزی این روزها کمتر فعالیت می‌کند، گویا می‌خواهد کارنامه کاری خود را کمی سنگین تر و یا به قل معروف پر زرق و برق‌تر کند.

پخش سریال خاطره انگیز «مسافری از هند» و همچنین تمام شدن مجموعه تلویزیونی «گشت ویژه» بهانه‌ای شد تا شبکه آی‌فیلم با این هنرمند به گفت‌وگو بپردازد که خواندن آن خالی از لطف نیست:

آقای گودرزی، شما در مجموعه‌های تلویزیون پرطرفداری مثل «مسافری از هند»، «زمانه» و اخیرا «گشت ویژه» بازی کردید که اکنون بعد از مدت‌ها که از شبکه آی‌فیلم پخش می‌شود مورد استقبال قرار می‌گیرد. اما برخی سریال‌ها با وجود بازیگران و عوامل خوب، جذابیت ندارند. به نظر شما دلیل این امر چیست؟

ببینید، امروز در همه جای دنیا فیلم و سریال نگاه می‌کنند. فیلم و سریال به عنوان یک ابزار فرهنگی در همه دنیا دیده می‌شود و فیلم به عنوان یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های مردم شده است و چه بخواهیم چه نخواهیم کارکرد فرهنگی دارد. به نظر من دیگر وقتش شده است که فضای سطحی را از فیلمسازی دور کنیم و سریال‌ها و فیلم‌های خوب بسازیم که اگر سریال و فیلم خوب ساخته شود خود بیننده جذب آن می‌شود و نیازی به تبلیغات فراوان ندارد. کار خوب، بیننده خودش را دارد وکار بد هم بیننده را از خودش دور می‌کند.

همه ما، مثل سربازهای چماق به دست هستیم در برابر شبکه های ماهواره‌ای که آن‌ها با برنامه‌ها و سریال‌های خودشان تا دندان مسلح هستند و ما می‌خواهیم بیننده را ترغیب کنیم که تلویزیون خودمان را ببینند و باید کاری کنیم که در سطح بین الملل توان رقابت داشته باشیم و در واقع قوی کار کنیم تا موفق بشویم.

من یادم می‌آید وقتی سریال «زمانه» برای اولین بار پخش می‌شد خیلی‌ها در خیابان که من را می‌دیدند، می‌گفتند من ماهواره را قطع می‌کنم و سریال می‌بینم. به نظر من برای مبارزه ما باید خودمان را قوی کنیم. مردم ما مردم باهوشی هستند و فرق بین کار خوب و بد را می‌دانند.

خب به نظر من خیلی‌ها در حوزه فیلم وسریال سازی به این فکر هستند که کاری کنند تا با جنگ نرم و یا تهاجم فرهنگی مبارزه کنند اما به هر شکل آن اتفاق نمی‌افتاد.

ببینید ما یک سری سازنده در سازمان صدا و سیما داریم که به شدت روی کارهایشان ظرافت و دقت دارند مثل آقای حسن فتحی. من در جایگاهی نیستم که نظر بدهم اما تا حدی که متوجه می‌شوم مسئولین باید کاری کنند که این دوستان بیشتر کار کنند، بیشتر سریال بسازند و اگر ما قبول داریم تهاجم فرهنگی وجود دارد باید با کارگردان درست کار کنیم تا نتیجه ببینیم و به قول شما آن اتفاقی که مد نظرمان هست بیافتد.

مجموعه تلویزیونی «زمانه» چه ویژگی داشت که موفق شد؟

یک سری سریال‌ها و فیلم‌ها رو می‌بینیم که شخصیت‌های آن در جامعه نیستند و آدم‌هایی رو می‌بینیم که وجود خارجی ندارند. در زمانه ازدواج پنهانی هست، دعوا سر ملک و اموال و ارثیه هست، دروغ هست، خشونت هست که این ها نمود بیرونی هم دارد و البته بخشش هم هست.تمام این‌ها نمود بیرونی هم دارند و اینکه سریال منطقی تموم شد.

سریال «زمانه» بیشتر پایان خوش داشت!

ببینید، ما وقتی پایان خوش داریم، میگن فیلم هندی شد. پایان خوش پایان هندی نیست. لزوما اگر سریالی با خوبی و خوشی پیش برود این هندی نیست ما در فرهنگمان نباید همش دنبال درد و ناله باشیم و در زندگی امید دادن و نشاط در جامعه باید باشد اما به شرطی که تهیه کننده و سازنده هم فیلم هندی نسازد.

یادم می‌آید چندین بار می‌خواستید کار تئاتر انجام بدهید و به این حوزه خیلی علاقمند بودید.

تئاتر برای بازیگر مثل تمرین زندگی کردن است. میکروفن و دوربین بازیگر را تنبل می‌کند، چون که نیازی نیست صداتو بلند کنی یا حرکت بدن داشته باشی و هر اشتباه که کنیم کات می‌شود و امکان جبران اشتباه وجود دارد ولی تئاتر اینطور نیست و همین سخت بودنش لذت بخش است.

شما مدتی به کار خوانندگی مشغول بودید. ترس این را نداشتید که مخاطب شما را پس بزند و کار شما را قبول نکند. زیرا برای بعضی از هنرمندانمان که به کار هنری دیگری مشغول شدند این اتفاق افتاد.

خیر. من نترسیدم. همانطور که گفتم مردم ما مردم باهوشی هستند. من اگر بشود همه کار می‌کنم، اما دلم می‌خواهد کاری کنم که خوب باشد و مردم نسبت به من موضع نگیرند، زیرا مردم می‌دانند چه کسی آمده است تا کار هنری را برای پول انجام بدهد و چه کسی آمده است که کار دلی کند.

موسیقی متاسفانه طوری شده است، هر کس از خانه قهر می‌کند یک آهنگ آماده می‌کند و در اینترنت قرار می‌دهد من اگر قرار باشد، کار موسیقی انجام بدهم خیلی تمیز و با دقت آن را انجام می‌دهم.

شما در سینما و تلویزیون کارهای ضعیف هم داشتید و نمی‌شود گفت که تمام کارهایتان قوی بوده است.

بله قبول دارم که کارهای ضعیف در کارنامه کاری‌ام دارم. تقریبا می‌شود گفت تمام هم سن و سالان من کارهای ضعیف دارند. به هر حال یک جایی مجبوری به خاطر پول، کسب مشهوریت و .... در فیلم‌هایی که دوست نداری بازی کنی. اما به تازگی دست از بازی در فیلم‌های ضعیف برداشتم. من اخیرا در فیلم بهروز افخمی و مسعود جعفری جوزانی کار کردم و تا زمانی که پیشنهاد خوب به من داده نشود در سینما کار نخواهم کرد.

به عنوان آخرین سوال، شما این روزها مشغول چه کاری هستید؟

من در حال بازی در سریال «پاهای بی‌قرار» هستم که در زمان انقلاب است و این نوید را به بینندگان می‌دهم که «پاهای بی‌قرار» از آن سریال‌هایی می‌شود که حتما دوستش خواهند داشت.

*مصاحبه‌کننده: هانیه خاوری برای وبسایت آی‌فیلم (آبان ۱۳۹۶)

نظر شما
ارسال نظر
یلدا مهراد

سلام به آقای گودرزی عزیز هنرمند مهربون ومحجوب وباشعوروآروم ودوست داشتی امیدوارم همیشه حالتون خوب باشه همیشه سلامت وموفق باشید آقای گودرزی به نظرم اگربازیگر نمیشدین حتما یه پلیس موفق وبینظیرمیشدید بازی شما درگشت ویژه عالی بود من سریال پلیسی زیاد دیدم اما این کار عالی بود واقتدار وپیشرفت پلیس ایران روخیلی خوب نشان داد امیدوارم سری دومش هم باهمون بازیگران ساخته بشه بازهم براتون آرزوی موفقیت میکنم

فاطمه ايزدي

راست ميگه بايد انقد سريالاي خوب بسازن كه مردم ماهواره نبينن

+