پخش زنده
English عربي
چهارشنبه 10 آبان ماه 1396 ساعت: 14:56245
-
الف
+

حسین محجوب و سریال «در مسیر زاینده‌رود»

حسین محجوب در گفت‌وگو با آی‌فیلم درباره ورودش به گروه «در مسیر زاینده‌رود» به عنوان بازیگر توضیح داد.

محجوب فعالیت هنری‌اش را با تئاتر آغاز کرد و در سال ۱۳۵۱ با ایفای نقش در فیلم «رگبار» به کارگردانی بهرام بیضایی، قدم به عرصه‌ی سینما گذاشت. او بازی در تلویزیون را با مجموعه‌ «دلیران تنگستان» (۱۳۵۲-۱۳۵۰) آغاز کرد.

نخستین نقش درخشان سینمایی محجوب در فیلم «مادیان» (۱۳۶۳) ساخته‌ی علی ژکان رقم خورد که بسیاری از سینمادوستان هنوز وی را با آن نقش به یاد می‌آورند. «مادیان» ملودرامی روستایی است که فضایی خشن مبتنی بر روابط کاملاً سنتی داشته و عواطف مخاطبان خود را هدف گرفته بود. محجوب در نقش رحمت، در این فیلم درخششی فوق‌العاده داشت که در سال‌های بعد آن را به شکلی دیگر در «رنگ خدا» (۱۳۷۶) ساخته‌ی مجید مجیدی تکرار کرد.

محجوب در مجموعه‌هایی چون «سلطان و شبان» (۱۳۶۲)، «صاحبدلان» (۱۳۸۵)، «بچه‌های بهشت» (۱۳۸۷)، «در مسیر زاینده‌رود» (۱۳۸۹)، «زمانه» (۱۳۹۱)، «ستاره‌ی حیات» (۱۳۹۲) و «سرزمین کهن» (۱۳۹۲) بازی کرده است.

وی همچنین در فیلم‌هایی نظیر «شاید وقتی دیگر» (۱۳۶۶)، «ناقه‌ی صالح» (۱۳۶۷)، «ریحانه» (۱۳۶۸)، «براده‌های خورشید» (۱۳۷۴)، «باران» (۱۳۷۹)، «من ترانه پانزده سال دارم» (۱۳۸۰)، «رسم عاشق‌کشی» (۱۳۸۱)، «سبز کوچک» (۱۳۸۵)، «ملک سلیمان(ع)» (۱۳۸۷)، «مهتاب روی سکو» (۱۳۸۹)، «ترنج» (۱۳۹۲)، «با دیگران» (۱۳۹۲) و «دریا موجه کاکا» (۱۳۹۳) به نقش‌آفرینی پرداخته است.

وی همچنین به عنوان کارگردان، نویسنده و تهیه‌کننده در فیلم‌های «چوپانان کویر» (۱۳۵۹) و «در جستجوی تعادل» (۱۳۷۲) حضور داشته و نگارش و کارگردانی مستند‌های «ترکمن» (۱۳۶۴)، «میراث یزد» (۱۳۷۵) و «از یاد رفته» (۱۳۸۳) را در کارنامه‌‌ هنری‌اش دارد.

از جمله دستاوردهای این هنرمند، می‌توان به نامزدی دریافت جایزه‌ی بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برای فیلم «پرده‌ی آخر» (۱۳۶۹) از جشنواره‌ی فیلم فجر و نامزدی دریافت جایزه‌ بهترین بازیگر نقش اول مرد برای فیلم «طبل بزرگ زیر پای چپ» (۱۳۸۳) از جشن خانه‌ سینما اشاره کرد.

او برای بازی در فیلم «رنگ خدا»، موفق به دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد از جشنواره‌ فیلم فجر، دریافت تندیس زرین بهترین بازیگر مرد از جشن خانه‌ سینما و دریافت جایزه‌ بهترین بازیگر مرد از جشنواره‌ بین‌المللی فیلم والنسین فرانسه و جشنواره‌ بین‌المللی فیلم مانیل فیلیپین شد.

وی به عنوان یکی از اعضای هیأت داوران در دوره‌ ششم و یازدهم جشن خانه‌ سینما حضور داشته است.

ب س/ط ه

نظر شما
ارسال نظر
+