پخش زنده
English عربي
جمعه 19 آبان ماه 1396 ساعت: 21:4680
-
الف
+

جایزه دیوید کوهن برای تام استوپارد

تام استوپارد، نمایشنامه‌نویس انگلیسی برای یک عمر دستاورد در ادبیات، برنده جایزه دیوید کوهن شد.

به گزارش آی‌فیلم، تام استوپارد نمایشنامه‌نویس و فیلمنامه‌نویس برجسته انگلیسی به پاس خلق آثاری نوآورانه جایزه دیوید کوهن را به خود اختصاص داد. این نویسنده صاحب نام، به خاطر کسب جایگاهش به عنوان «غولی در نمایشنامه‌نویسی قرن بیستم بریتانیا» برنده این جایزه شد.

استوپارد در این باره گفت: با برنده شدن این جایزه اولین فکری که می‌کنی این است که می‌گویی: نه، هنوز وقتش نیست... این همیشه برای من خیلی اهمیت داشته و ما هنوز نمی‌دانیم در طولانی مدت، چه چیزی ممکن است گفته شود. تاریخ پر از نام نویسندگانی است که در یک مقطع به نظر کاملا تثبیت شده می‌آیند و بعد به تدریج نام‌شان محو می‌شود.

از جمله آثار استوپارد می‌توان به نمایشنامه‌هایی چون «روزنکرانتس و گیلدن‌استرن مرده‌اند»، «آرکادیا»، «ارزش اتوپیا» و «چیز واقعی» اشاره کرد. وی تا کنون جوایز متعددی در زمینه‌های هنر و ادبیات دریافت کرده است، از جمله اینکه وی در سال ۱۹۹۷ نشان شوالیه دریافت کرده و پنج جایزه تونی برای نمایشنامه‌هایش نیز در کارنامه دارد. استوپارد همچنین در سال ۱۹۹۹ جایزه اسکار بهترین فیلمنامه غیراقتباسی را برای فیلم «شکسپیر عاشق» به خود اختصاص داده است.

گفتنی است جایزه "دیوید کوهن" از سال ۱۹۹۲ راه‌اندازی شده و نویسندگان مطرحی چون هارولد پینتر، دوریس لسینگ، وی‌اس نایپول، تونی هریسون، جولیان بارنز و هیلاری مانتل از جمله برندگان این جایزه در سال‌های گذشته بوده‌اند.

س م / س م

نظر شما
ارسال نظر
+