پخش زنده
English عربي
پنجشنبه 9 آذر ماه 1396 ساعت: 17:40630
-
الف
+

حاتمی کیا: فیلمسازان ما خیلی ساده شده اند.

حاتمی کیا در گفتگوی اختصاصی با شبکه آی‌فیلم در برنامه «کافه فیلم» از فقر و تنبلی سینمای ایران سخن گفت.

ابراهیم حاتمی‌کیا، فارغ‌التحصيل فيلمنامه‌نويسی از دانشكده‌ی سينما و تئاتر دانشگاه هنر است. وی فعاليت در سينما را از سال ۱۳۵۹ با نوشتن فیلمنامه و کارگردانی فیلم‌های کوتاه و مستند در فضای جبهه و جنگ آغاز کرد.

او در سال ۱۳۶۴ نخستین فیلم بلندش را با نام «هویت» کارگردانی کرد. فیلم «دیده‌بان» (۱۳۶۷) دومین تجربه‌ی سینمایی‌ حاتمی‌کیا به شمار می‌آید که برایش جایزه‌ی ویژه‌ی هیات داوران هفتمین جشنواره‌ی فیلم فجر را به ارمغان آورد.

از جمله برجسته‌ترین آثار این کارگردان سرشناس کشورمان، می‌توان به فیلم‌های «مهاجر» (۱۳۶۸)، «از کرخه تا راین» (۱۳۷۱)، «خاکستر سبز» (۱۳۷۲)، «برج مینو» (۱۳۷۴)، «آژانس شیشه‌ای» (۱۳۷۶)، «روبان قرمز» (۱۳۷۷)، «ارتفاع پست» (۱۳۸۰)، «به رنگ ارغوان» (۱۳۸۳)، «به‌نام پدر» (۱۳۸۴)، «چ» (۱۳۹۱) و «بادیگارد» (۱۳۹۴) اشاره کرد.

او همچنین در فیلم‌های سینمایی چون «دعوت» (۱۳۸۷)، «زندگی خصوصی آقا و خانم میم» (۱۳۹۰) و «بوی پیراهن یوسف» (۱۳۷۴) به عنوان بازیگر به ایفای نقش پرداخته است.

گفتنی است حاتمی‌کیا، تاکنون، موفق به کسب سه سیمرغ بلورین از جشنواره‌ی فیلم فجر برای کارگردانی فیلم‌های «آژانس شیشه‌ای»، «روبان قرمز» و «به رنگ ارغوان» و نیز یک سیمرغ بلورین برای فیلمنامه‌ی «آژانس شیشه‌ای» شده است.

مشروح گفتگوی اختصاصی ابراهیم حاتمی کیا با شبکه آی‎فیلم امشب بعد از پخش فیلم بادیگارد، در ساعت ۲۲:۳۵ پخش خواهد شد.

همچنین می توانید این گفتگوی اختصاصی را در صفحه برنامه کافه فیلم در بخش برنامه های سایت شبکه مشاهده فرمایید.

ط ه/ط ه

اخبار مرتبط

نظر شما
ارسال نظر
+