پخش زنده
دانلود اپلیکیشن
English عربي
چهارشنبه 27 دی ماه 1396 ساعت: 11:40237
-
الف
+

تجلیل از خانواده شهدای مدافعان حرم در جشنواره تئاتر عربی

 پانزدهمین جشنواره تئاتر عربی، با تجلیل از خانواده شهدای مدافع حرم درحال برگزاری است.

به گزارش آی‌فیلم به نقل از خبرگزاری مهر، برگزاری پانزدهمین جشنواره تئاتر عربی در خوزستان و به میزبانی شهر سوسنگرد در حال برگزاری است.

در این دوره از جشنواره،  ۱۸ اثر به دبیرخانه جشنواره رسیده است و ۹ اثر برای حضور در مرحله نهایی پذیرفته شد که از شهرهای سوسنگرد، خرمشهر، شوش، رامشیر، اهواز و ماهشهر هستند.

دبیر جشنواره تئاترعربی خوزستان گفت: این دوره از جشنواره به نام شهدای مدافع حرم نامگذاری شده و قرار است از برخی خانواده های شهدای مدافع حرم سوسنگرد تقدیر می شود.

سعیدی تصریح کرد: امسال جشنواره با رویکرد و نگاه بین المللی برگزار می شود و یک گروه و یک داور از عراق، سوریه، لبنان و عمان نیز در جشنواره شرکت می کنند و از عمان هم یک داور در جشنواره حضور دارد و آثار را داوری می کند.

وی با بیان اینکه در طول مدت برگزاری جشنواره، دو داور ایرانی و دو داور خارجی آثار را قضاوت می کنند، اضافه کرد: با برگزاری جشنواره تئاترعربی خوزستان، بنا است یک اتفاق بزرگ فرهنگی در خوزستان و به نام ایران رخ دهد.

دبیر جشنواره تئاترعربی خوزستان گفت: وقتی جشنواره به صورت بین المللی برگزار شود به طور حتم گروه ها به نام ایران در جشنواره شرکت می کنند و یک ارتباط متقابل فرهنگی با کشورهای دوست و همسایه برقرار می شود زیرا یک زبان مشترک بین ما و مردم عرب زبان کشورهای همسایه وجود دارد.

سعیدی ادامه داد: امسال شرکت کنندگان با موضوعات آزاد در جشنواره شرکت می کنند و الزام دانستیم که حتما گروه ها و نویسنده های داخلی حضور داشته باشند اما به خاطرآنکه این دوره به نام شهدای مدافع حرم برگزار می شود؛ بنابراین آثاری که با موضوع دفاع مقدس و شهدای مدافع حرم باشند دراولویت خواهند بود.

وی با بیان اینکه گروه های خارجی در بخش رقابتی جشنواره شرکت نمی کنند و تنها در بخش جنبی حضور دارند، گفت: علاقه بسیاری داشتیم که صنایع بزرگ و مادر استان و شرکت های دولتی در زمینه برگزاری جشنواره وارد شوند و به ما کمک کنند اما متأسفانه با وجود برگزاری جلسات متعدد، هیچ کمکی از جانب صنایع و شرکت های دولتی بزرگ استان به ما نشد و از این بابت مورد بی مهری و کم لطفی آنها قرار گرفتیم در حالیکه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان همکاری کاملی با ما داشت.

دبیر جشنواره تئاترعربی خوزستان گفت: تماشای آثار برای همه مردم رایگان است و به همه گروه ها هم از قبل اعلام شده که باید آثار خود را قبل از جشنواره چندین بار در شهرهای خود اجرا کنند.

سعیدی در پایان بیان کرد: تندیس جشنواره از المان های بومی خوزستان و درخت نخل انتخاب شده که در جشنواره رونمایی می شود و به برگزیده های جشنوراه اهدا می شود.

گفتنی‌است این جشنواره در ۲۶ تا ۲۹ دی ماه در سوسنگرد درحال برگزاری است.


ه خ/ ص گ

نظر شما
ارسال نظر
+