پخش زنده
دانلود اپلیکیشن
مختارنامه
English عربي
دوشنبه 30 ارديبهشت ماه 1398 ساعت: 12:10329
-
الف
+

برگزاری جشنواره موسیقی نواحی ایران در کرمان

دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران در شهر کرمان برگزار می‌شود.

دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران در شهر کرمان برگزار می‌شود.

به گزارش آی‌فیلم به نقل از اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان، محمدرضا علیزاده، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان روز گذشته، ۲۹ اردیبهشت‌ماه گفت: دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران از ۱۶ تا ۱۹ آبان‌ماه امسال در شهر کرمان برگزار می‌شود.

وی با اشاره به اینکه فراخوان این جشنواره از ۲۶ اردیبشت‌ماه ‌منتشر شده است، افزود: این فراخوان در راستای اهداف آیین‌نامه و شناسایی، ظرفیت‌سازی و حمایت از فعالیت‌های خلاقانه هنرمندان موسیقی بومی سراسر کشور با اولویت معیارهای هنری و اصالت‌های فرهنگی-موسیقایی هر منطقه تهیه و تنظیم شده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان با بیان اینکه این جشنواره در گستره ملی از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و به صورت غیررقابتی برگزار می‌شود، بیان کرد: دوره دوازدهم جشنواره موسیقی نواحی ایران با موضوع منظومه‌های تغزلی و عاشقانه به دبیری احمد صدری برگزار می‌شود.

وی با عنوان اینکه جشنواره موسیقی نواحی در سه بخش اصلی، جنبی و بخش ویژه برگزار می‌شود، تصریح کرد: امسال در دو بخش اجرا و پژوهش با موضوع منظومه‌های تغزلی و عاشقانه میزبان گروه‌هایی موسیقی نواحی از سراسر کشور هستیم.

علیزاده افزود: در بخش پژوهش علاوه بر ارائه مقالات پژوهشگران، نمایشگاه عکس، کارگاه‌های سازسازی و نمایشگاه کتاب و آثار صوتی و تصویری موسیقی نواحی را در نظر گرفته‌ایم.

وی با بیان اینکه موضوع بخش اصلی دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی تکیه بر اجرای آثار با کلام مبتنی بر منظومه‌های تغزلی از شاعران کهن ایران‌زمین و همچنین شاعران بومی با گویش‌ها و زبان‌های محلی در نظر گرفته شده است گفت: مدت زمان نمونه تصویری نباید از ۱۵ دقیقه کمتر باشد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان با اشاره به اینکه تعداد افراد برای هر اجرا یک تا سه نفر بر اساس اصالت‌های موسیقی هر منطقه خواهد بود، اظهار کرد: حداقل سن برای شرکت در این بخش ۳۰ سال تمام، یعنی متولدین ۱۳۶۸ و قبل از آن است.

وی با بیان اینکه مهلت ارسال آثار به دبیرخانه جشنواره تا ۱۶ مهر‌ماه ۱۳۹۸ است گفت: اسامی پذیرفته‌شدگان بخش فراخوان پس از بررسی توسط هیئت انتخاب، صرفاً از طریق پایگاه‌های رسمی جشنواره اعلام خواهد شد.

علیزاده تأکید کرد: در بخش جنبی علاوه بر اجرای گروه‌ها در شهر کرمان، اجرای گروه‌های برگزیده جشنواره‌های استانی را در شهرستان‌های کرمان، اجرای پیشکسوتانی که تاکنون در جشنواره‌ای حضور نداشته‌اند، اجرای برگزیدگان بخش نواحی جشنواره موسیقی جوان و اجرای خاندان‌های موسیقی که روایت نسل‌های موسیقی نواحی هستند را خواهیم داشت.

ه خ/م گ

نظر شما
ارسال نظر