پخش زنده
دانلود اپلیکیشن
مختارنامه
English عربي
چهارشنبه 1 خرداد ماه 1398 ساعت: 10:00234
-
الف
+

مراقب زبان پارسی باشیم

در سومین پویش ملی آیین سخن ویژه نگهبانی از زبان فارسی از مریم نشیبا گوینده پیشکسوت رادیو تجلیل شد.

در سومین پویش ملی آیین سخن ویژه نگهبانی از زبان فارسی از مریم نشیبا گوینده پیشکسوت رادیو تجلیل شد.

به گزارش آی‌فیلم به نقل از روابط عمومی معاونت صدا، در مراسم تجلیل از مریم نشیبا که در استودیوی هشت ساختمان شهدای رادیو برگزار می‌شد، غلامعلی حدادعادل رییس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی، حمید شاه آبادی معاون صدای رسانه ملی، علیرضا سلیمانی رییس فرهنگستان هنر ، دکتر محمد جعفر محمدزاده مدیر رادیو ایران، محمد رضا زمردیان معاون فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، مهدی نوید ادهم دبیر کل شورای عالی وزارت آموزش و پرورش، سیدمحمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش و شفیق‌الله شرق، سفیر فرهنگی تاجیکستان استادان و هنرمندان زبان فارسی حضور داشتند.
 

شاه آبادی معاون صدای رسانه ملی گفت: نقش صدا و سیما در پاسداشت زبان فارسی نقش بی بدیلی است و امروز رادیو ایران می تواند یک نمونه دقیق برای این کار باشد چراکه رادیو ایران رسانه تراز در زبان و ادبیات فارسی است.
 
این مدیر رادیو اضافه کرد: واژه های مصوب فرهنگستان واژه های پیشنهادی شنوندگان رادیو ایران است و این باعث افتخار است.
 
وی با اشاره به اینکه برای نگهبانی از زبان فارسی عزم ملی در کشور احتیاج است، گفت: فقدان مدیریت فضای مجازی در این حوزه این چشمه را آلوده می کند و فضای مجازی ارکان زبان فارسی را هدف قرار داده و آسیب زاست.
 

شاه آبادی افزود: آموزش های مختلفی باید در منابع درسی و دانشگاهی ارائه شود چراکه متاسفانه کاربرد زبان بیگانه نوعی افتخار محسوب می شود و رسانه وظیفه دارد فرهنگسازی کند.

غلامعلی حداد عادل با اشاره به تاکید رهبری در دیدار با شاعران ایران که شامگاه دوشنبه اتفاّق افتاد، گفت: ایشان از صداوسیما گله مند بودند و ما باید این موضوع را جدی بگیریم. البته این برای اولین بار نیست که ایشان تذکر می‌دهند  و بارها به شورای عالی انقلاب گفتند که باید از زبان فارسی نگهبانی کنیم.

وی ادامه داد: ما محیط  زیست طبیعی و فرهنگی داریم که  اولی محیط طبیعی ایران را تشکیل می‌دهد که شامل دریاچه ها، کوه ها، رودها  و گیاهان است. آسیب هایی که به محیط زیست طبیعی وارد می‌شود در کوتاه مدت قابل جبران نیست مثلا به اتفاقی که برای دریاچه ارومیه افتاد توجه کنید. حال زبان فارسی که زیست بوم فرهنگی ماست اگر آسیب ببیند جبران آن خیلی سخت تر خواهد بود.

حداد عادل تصریح کرد: مهمترین رکن زیست بوم فرهنگی ما زبان فارسی و ادبیات فارسی است. همان طور که محیط زیست طبیعی ارزشمند است،محیط زیست فرهنگی هم ارزشمند است.

وی ادامه داد: صداوسیما آیینه زبان فارسی است. اگر در آن به زبان فارسی بی مبالاتی شود این اتفاق در جامعه تسری پیدا می‌کند. مثلا استفاده از واژه های بیگانه به جای فارسی مانند جواز استفاده بی حساب از واژه های بیگانه است. در ده سال گذشته یکی از برنامه های ما در فرهنگستان ارتباط با صداوسیما است. به آنها گفتیم ما در حفظ زبان فارسی شریک شما هستیم .ما در بنیاد سعدی هم در این زمینه تلاش می‌کنیم که به جذب علاقه مندان زبان فارسی حتی در میان غیر ایرانیها بپردازیم.

رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی با اشاره به  سیر تطور زبان فارسی در عصر حاضر  گفت: امروز هر کسی نویسنده و خبرنگار است بنابراین کنترل بر فضای انتشارات ممکن نیست. به جای آن باید به رشد و ترویج زبان بپردازیم. صداوسیما در این زمینه نقش مهمی می‌تواند داشته باشد.

حداد عادل نیز از پیشنهاد جایزه  به اثر برگزیده در پاسداشت زبان فارسی که توسط مدیر رادیو ایران مطرح شده بود، استقبال کرد و گفت: پیشتر تجاربی در این زمینه داشتیم. این پیشنهاد هم خوب است ولی به دلیل خصوصیات موجود در اهل هنر باید به یکسری ظرافت ها توجه کرد.  مثلا من ۵۰ سال است که کارهای هنری آقای عالی نصیریان را  پیگیری می‌کنم وتا به حال عبارت غلط از ایشان نشنیده‌است. پیشنهاد می‌کنم جایزه مورد نظر به فرد اعطا شود. فردی که بهترین بیان را در آثار یک سال اخیر در زبان فارسی داشته است.

حداد عادل افزود: حتی خود صداوسیما می‌تواند این جایزه را از برنامه های خودش آغاز کند و هرسال در جشنواره های صداوسیما یک جایزه را به بهترین اثر از نظر رعایت اصول زبان فارسی اختصاص دهد.

محمدجعفر محمدزاده مدیر رادیو ایران میزبان این مراسم در آغاز برنامه درباره اهمیت تلاش در زمینه نگهبانی و حفظ زبان فارسی گفت: من و همکارانم در  رادیو ایران این شبکه رادیویی را پایگاه زبان فارسی می‌دانیم. این رادیو کوشیده با سه راهبرد در عرصه نگهبانی زبان پیشتاز باشد. اول ایجاد گفتمان فرهنگ و زبان فارسی و تسری آن به همه برنامه ها، دوم پخش گفتارها و تذکارها به زبان فارسی و بهره گیری از متون ارزشمند زبان فارسی و سوم کمک به معرفی زبان فارسی به عنوان زبان معیار درکشور.  در رادیو ایران همچنین با پخش و حتی تولید موسیقی فاخر ایرانی برای پاسداشت زبان فارسی تلاش کردیم.

مدیر رادیو ایران از فراخوان شاعران ایرانی با محوریت زبان فارسی نام برد که یکی دیگر از برنامه های این رادیو با هدف ارج گذاری به زبان و ادبیات فارسی است.

محمد زاده همچنین از چند برنامه دیگر رادیو از جمله پویش آیین سخن در این زمینه نام برد و افزود: طراحی و اجرای قسمتهای ویژه «آیین سخن» در برنامه روزانه «کافه هنر» ، تولید یکصد بخش مستقل با حضور کارشناسان متخصص با موضوع زبان فارسی ،راه اندازی برنامه «پارسی گویان» در حوزه زبان فارسی در داخل و خارج کشور، فعالیت در فضای مجازی،تولید ۲۰ قطعه  موسیقی اعم از تیتراژ برنامه، موسیقی آئینی و محلی و بازخوانی اشعار گذشته از مهمترین اقدامات رادیو ایران از اردیبهشت سال گذشته تا به امروز بوده است.

محمدزاده با نام بردن از طرح اضافه کردن جایزه بهترین فیلم در پاسداشت زبان فارسی به سیمرغ های جشنواره فجر و همچنین جوایز جشنواره های تئاتر و موسیقی و کتاب گفت: اینها پیشنهادی برای عملی سازی پاسداشت زبان فارسی به شمار می‌رود.

در بخش دیگری از مراسم علیرضا اسماعیلی رئیس فرهنگستان هنر نیز در بخشی از این برنامه به تلاشهای این فرهنگستان در زمینه حفظ زبان فارسی اشاره کرد و گفت: چاپ کتابهایی مثل شاهنامه ابومنصوری از جمله تلاشهای فرهنگستان هنر در پاسداشت زبان فارسی است.

 در آیین سخن پاسداشت زبان فارسی  از کتاب ۱۲ جلدی دانشنامه زبان فارسی به کوشش اسماعیل سعادت که به همت فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی فرهنگ سخن منتشر شده است، رونمایی شد،همچنین در این مراسم از هشت قطعه موسیقی با کلام درباره ایران رونمایی شد، که برخی از این قطعات به همت رادیو ایران بازآفرینی و بازسازی شده  که به زودی  تقدیم مخاطبان ایرانی خواهد شد.

مریم نشیبا نیز  دراین مراسم که با هدف پاسداشت زبان و ادب فارسی برگزار می‌شد، حاضر شد و از پوستر خود در جمع میهمانان ویژه مراسم رونمایی کرد.

نشیبا در آغاز سخن خود از تجربه معلمی اش یاد کرد و چنین گفت: من خانم معلم بودم و تاج الهی به سر دارم پس به قدر کافی از افتخار لبریزم.

وی ادامه داد: مردم در هرجا که مرا می‌بینند به این معلم بی‌نهایت محبت می‌کنند و من از آنها ممنونم.

مهدی نوید ادهم معاون وزیر آموزش و پرورش و دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش نیز خطاب به نشیبا گفت: به نیابت از جمع معلمان کشور به خدمات فرهنگی شما افتخار می‌کنم.

این برنامه با اجرا و کارشناسی شهاب شهرزادو نسیم رفیعی همچنین  تهیه کنندگی سیده زهرا صالحی به طور زنده از برنامه «کافه هنر» رادیو ایران و خبرگزاری تصویری ایران پرس پخش شد.

ه خ / س م

نظر شما
ارسال نظر